Serwis został zoptymalizowany dla
rozdzielczości 6144x4096 oraz niższych:
do 1920x1080 stosowanych w zegarkach
ręcznych i motopompach drugiej klasy
REKLAMA
Niech stanie się światłość! ::technika:: 28.03.2058 by midvith
Dioda jądrowa
Polska Akademia Konstrukcyjna zaprezentowała kolejny projekt urządzenia mogącego podwyższyć poziom życia mieszkańców naszej planety, którzy nie dostąpili zaszczytu mieszkania w granicach Wielkiej Rzeczpospolitej. W czasach XX wieku duży problem stanowiły słabe żarówki, które w ciągu kilku, góra kilkunastu dni trzeba było wymieniać. Dodatkowo zużywały tyle prądu, że można by dziś energią z jednej takiej jednostki oświetleniowej zasilić w prąd osiedle domków jednorodzinnych! Na początku XXI wieku używano do oświetlenia pomieszczeń jarzeniówek i lamp neonowych, lecz ich wielką wadą było ogromnie denerwujące migotanie i nagłe wyczerpanie...
- Nie mogliśmy dłużej znieść tego migotania. Musieliśmy coś z tym zrobić - tłumaczy jeden z inżynierów pracujących w PAK.
Mimo, że od początku XXI wieku minęło już sporo czasu, to w wielu krajach, takich jak Norwegia czy USA wciąż stosuje się do oświetlania wnętrz budynków rządowych owych jarzeniówek i żarówek. Używa się ich jedynie w budynkach rządowych, ponieważ wykorzystywanie ich do oświetlania nawet kilku osiedli mogłoby zachwiać całym krajem pod względem finansowym.
Dlatego właśnie konstruktorzy i naukowcy PAK opracowali przedmiot, który ma zmienić oblicze tej dramatycznej sytuacji. Na załączonym zdjęciu ukazany wynalazek jest w powiększeniu 10-krotnym i niemal 100-krotnym ściemnieniu obrazu. Ten tajemniczy przedmiot z którego inżynierowie PAK-u są tak dumni to dioda nuklearna. Jej okres połowicznego rozkładu (dla mniej rozumnych terminy fizyczne - czas wyczerpania, wyładowania, zepsucia) wyznaczony jest dopiero na rok 2099. Reakcję jądrową przebiegającą w diodzie można regulować na różne sposoby. Dzięki czemu wykorzystać ją można jako oświetlenie pokojowe, diodkę kontrolną albo lampkę nocną... Ale na tym inżynierowie Polskiej Akademii Konstrukcyjnej nie kończą!
- Chcemy, by nasza dioda jądrowa mogła oświetlać również ulice, pasy startowe itp. Chcemy przynieść światło innym narodom!
To pierwszy z wynalazków Polskiej Akademii Konstrukcyjnej pod patronatem Ministerstwa Dobrobytu opatrzony jakże wdzięcznym hasłem By żyło się znośnie. Za granicą.
Polub to:
Podziel się:
Aby ocenić, kliknij odpowiednią gwiazdkę (średnia ocena:8.7 | oddanych głosów:31)
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.