Forum Obywatelskie

Lista Obywateli

Archiwum Rządowe

Pliki do
pobrania

V Korpus Inwazyjny

Linia
Czasu

Pytania i odpowiedzi

Kanał
RSS

 
LOGOWANIE
login:
hasło:
rejestracja

WIELKAPEDIA
WOJSKOWA KOMENDA UZUPEŁNIEŃ
POLSKA MARYNARKA GWIEZDNA
 
WARTO ZOBACZYĆ
OSO 2057 Kampinos
OSO 2058 Kampinos
OSO 2059 Kampinos
OSO 2061 Kampinos
OSO 2062 Wa-wa
Archiwa WRP


SMUTNA STATYSTYKA

Serwis przegląda:
0 obywateli
45 gości

FORMALNOŚCI

Kanał RSS
Nasze bannery
Szanowna Redakcja
Kontakt
Copyright
Materiały dla prasy
FAQ
Polityka prywatności
Napisz artykuł!

TECHNIKALIA

Serwis został zoptymalizowany dla rozdzielczości 6144x4096 oraz niższych:
do 1920x1080 stosowanych w zegarkach ręcznych i motopompach drugiej klasy

REKLAMA
 

 

 

 

 

 

 

Słowniczek pojęć cz.I
:: madagaskar :: 10.07.2054 by hetmaan


Wszechpolacy są klasa!

W związku z ogromnym zaintertesowaniem, jakim cieszy się Madagaskar Reality Show, postanowiliśmy publikować raz na jakiś czas krótkie słowniczki historycznych pojęć, haseł i sformułowań używanych w III Rzeczypospolitej.

W części pierwszej zajmiemy się klonami polityków i spróbujemy przybliżyć czytelnikowi co kryje się za nazwami poszczególnych partii i organizacji.

Prawo i Sprawiedliwość - Partia dziewic i prawiczków nie zbałamuconych przez białe koperty przekazywane pod stołem. Mimo to mogłaby z powodzeniem zmienić nazwę na Masło i Margaryna, gdyż jej członkowie nie są ani prawi, ani sprawiedliwi, za to trochę przy tuszy. Dodatkowo warto się zastanowić co oznacza taka, a nie inna nazwa. Może jeden z bliźniaków jest prawy, a drugi tylko sprawiedliwy? A może nikt im nie powiedział, że prawo samo w sobie powinno być sprawiedliwe.

Platforma Obywatelska - Liberałowie z prawdziwego zdarzenia, którzy jak już coś przekręcą, to przynajmniej most po sobie zostawią, albo chociaż metro. Jeśli chodzi o nazwę, sugerowalibyśmy wymienić pierwszy wyraz na coś, co rozumie więcej niż 12% społeczeństwa.

Sojusz Lewicy Demokratycznej - Nazwa niezwykle myląca, ponieważ nie zgadza się w niej nic. Po pierwsze, o sojuszu nie może być mowy, ponieważ partia rozpada się i topnieje w oczach. Po drugie, jeśli na "lewicy" spotkać można Baronów plażujących na Teneryfie za pieniądze podatników (sprawdzających czy miejscowy piasek będzie odpowiedni do sypania naszych dróg w zimie), to strach pomyśleć jak rozpasana jest prawica. Po trzecie zaś, jakim cudem można mówić o demokracji w szeregach byłej Zjednoczonej Partii Robotniczej?!

Liga Polskich Rodzin - Wyraz liga to prawdopodobnie ukłon w stronę miłośników piłki nożnej, ponieważ nie da się go wytłumaczyć w żaden sensowny sposób. Nazwa wyraźnie daje do zrozumienia, że jeśli nie masz rodziny, albo chociaż wujka w stanach, to jesteś nikim. Co do epitetu "polskich" to nie sposób polemizować, choć zastąpienie go np. "mołdawskich" mogłoby wprowadzić element zaskoczenia. Partia lubi powoływać się na Romana Dmowskiego, który prawdopodobnie przewraca się w grobie słysząc dyrdymały wygadywane przez swego imiennika.

Młodzież Wszechpolska - Jeśli jesteś przed trzydziestką, sympatyzujesz z Ligą Polskich Rodzin (znajomość programu nie jest wymagana), lubisz chodzić w glanach, nie masz przed sobą perspektyw, w czaszce zamiast mózgu masz zawartość jelita grubego i nie wiesz do czego służy prezerwatywa, to znaczy że nadajesz się na dobrego Wszechpolaka.

Polskie Stronnictwo Ludowe - Głównie chłopi, ale są też i baby (np. Pawlak). Nie pastwiąc się nad "polskim" przejdźmy do "stronnictwa ludowego", które prawdopodobnie oznacza przejście na stronę ludu. Warto sprecyzować, że jeśli nie masz hektara ziemi, obory, kilku kurczaków i nie opłacasz KRUS, to żaden z ciebie lud, a co najwyżej obcy elektorat. Rola PSL na scenie politycznej Madagaskaru ogranicza się do wyprzedaży własnego majątku i obiecywaniu złotych gór (bynajmniej nie gnoju) rolnikom, pod warunkiem, że ci po raz trzeci wyniosą PSL do władzy.

Samoobrona RP - Nie dosyć, że się bronią, to jeszcze sami. Wbrew pozorom nie są wykwalifikowanymi instruktorami Karate, ale sfrustrowanymi rolnikami, którzy pozaciągali kredyty i teraz się dziwią, że muszą spłacać. Zamiast opisu ich programu i osiągnięć wystarczy wspomnieć, że hymn samoobrony to najniższych lotów piosenka disco-polo, która w dodatku okazała się plagiatem. Mimo to charyzma przewodniczącego jest tak silna, że przeforsował on biało czerwone krawaty, które wszycy noszą, chociaż wiadomo, że bardzo im wstyd.

Federacyjny Klub Poselski - Nazwa ta nie znaczy nic, dokładnie tak, jak nic nie znaczą posłowie zrzeszeni pod tym szyldem. Co do jednego uwikłani w afery, skandale i inne ciekawe kłopoty dążą tylko do jednego: odłożenia terminu następnych wyborów na jak najdalej. Gdyby faceci w czerni istnieli, o posłach z FKP można by mówić "szumowiny z kosmosu".

Socjaldemokracja Polska - Bo przecież nie uzbecka, ale mniejsza z tym. SdPl to w założeniu nowe, lepsze SLD, które w rzeczywistości sprowadza się do taktyki "zabierzmy bogatym i rozdajmy biednym". Robią przerażającą konkurencję radykalnemu PPSowi Ikonowicza, która byłaby jeszcze bardziej przerażająca, gdyby PPS miał więcej niż 1% poparcia. Głupsze logo niż SdPl ma tylko Samoobrona.

W następnych częściach słowniczka postaramy się przybliżyć kolejne ciekawe pojęcia takie jak "promocja", czy "nagonka medialna" a tym czasem przypominamy, że z rzeczywistością można się nie zgadzać, ale trudno ją negować.

Polub to:


Podziel się:12345678910
Aby ocenić, kliknij odpowiednią gwiazdkę
(średnia ocena:8.5 | oddanych głosów:2)


Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.

Dodaj komentarz
Najnowsze wiadomości:

Epidemiczna demokracja | 28.03, by Red_81
Wybory samorządowe 2068 | 08.09, by Nefarius
Co dalej z MRS? | 30.08, by Macer i Red_81
Zwycięska porażka | 24.06, by Red_81
Ludzie Pokoju, Prawdy i Wolności | 27.12, by Red_81
Biuro Ochrony Naczelnika | 26.08, by Red_81
Reparacje wojenne | 14.08, by Red_81
Szczyt G1 | 09.07, by Red_81
27:1 | 09.03, by Red_81
Wielka stolica Wielkiej Rzeczypospolitej | 02.02, by Red_81
Betonowe brzozy na Jowiszu | 05.12, by Red_81
Intronizacja | 19.11, by Red_81
Nowa lepsza Unitra | 01.10, by Invader Zim
Pislamskie zakazy | 05.09, by Red_81
Betonowy parawaning | 27.08, by Avenraad
O gustach się nie dyskutuje | 14.08, by Nefarius

Więcej w Archiwum
Wiecej w kategorii madagaskar
 
Binookle
R e k l a m a
Wielkabiznes

 NIEZBĘDNIK OBYWATELA:
Konstytucja WRP
Zbiór praw znakomitych uchwalonych ku chwale Najjasniejszej RP

Mapa Polski
Prawie 120 milionów kilometrów kwadratowych dobrobytu i szczęścia

Mapa Marsa
Bo Ziemia to dla nas zdecydowanie za mało...

Mapa Polskiej Przestrzeni Kosmicznej
Cały Wszechświat stoi przed nami otworem

WielkaPedia
Zródlo cennych informacji o WRP tworzone przez Obywateli dla Obywateli


O co tutaj chodzi?!
Spokojnie! Otwórz sobie piwo i zarezerwuj troche czasu. Juz wyjasniamy...

Napisz artykuł
Spróbuj swoich sił i zdobądź sławę i chwałę
 
TwojaRura

TwojaNuta

 
TwarzoksiążkaR e k l a m a


 LITERATURA PRZEPIĘKNA:
Wojna Polska 2034 roku
Człowiek z betonu
Betonowa Epopeja
Chłopi 2054
Pamiętnik Czołgisty
Przysłowia
Umrzesz!
 
 SŁOWO NA PONIEDZIAŁEK:

 

 (c) 2052-2070 www.wielkarzeczpospolita.net